Lambertus Franciscus Edema van der Tuuk

(1872-1942)

Lambertus Franciscus Edema van der Tuuk (Noordwolde, 30 april 1872 - Hillegersberg, 24 augustus 1942) was een figuratieve beeldhouwer en docent. Van 1904 tot 1926 was hij leraar boetseren aan de Academie van Beeldende Kunsten en Technische wetenschappen in Rotterdam. 

1909 Edema van der Tuuk (in zijn atelier)

Edema van der Tuuk in Hillegersberg

L.F. Edema van der Tuuk woonde in Hillegersberg aan de Straatweg 223. Dat is nabij de C.N.A. Looslaan (die toen nog niet bestond). Het huis is nu bereikbaar vanaf de C.N.A. Looslaan via het doodlopende wandelpad dat begint tegenover huisnummer 4 en loopt tussen het zwanenwatertje en de tuin van het kinderdagverblijf 'Kindergarden' (het voormalige raadhuis van Hillegersberg).

De grond was onderdeel van het bezit van C.N.A. Loos. Loos  bezat een grote strook grond langs de noordzijde van de Achterplas strekkend van het huidige Plaswijckpark tot aan de Straatweg waar hij zijn villa had, het latere raadshuis. In 1921 verkocht hij een kavel aan de kunstenaar/beeldhouwer Edema van der Tuuk, die daar vrijwel direct zijn woonhuis 'Vogelzang' op liet bouwen. Edema van der Tuuk heeft enige tijd in dat huis een kleine werkplaats gehad. In het logo/stempel van de werkplaats was dezelfde vogel verwerkt als in de gevelsteen van het huis. De stijl van het huis is wat ongebruikelijk voor de randstad, maar wordt vaker gezien in Twente. Edema van der Tuuk was bevriend met de Twentse stadsarchitect Van Deventer, hij heeft het ontwerp van het huis gemaakt. In 1926 heeft Van der Tuuk er nog een strookje grond van Loos bij gekocht. Erfgenamen hebben het huis en grond in 1954 verkocht.


Edema van der Tuuk maakte onder andere beelden, bustes, herdenkingsmunten en plaquettes. Hij maakte in 1920 elf medaillons aan de voorgevel van het stadhuis van Rotterdam. Boven de ingangen aan de zijkanten van het vooroorlogse station Hofplein, de Neptunuspoort en de Zee­meerminpoort , waren sculpturen van Lambertus Edema van der Tuuk. Hoofden van de zeegod en een zeemeermin vormden de sluitstenen van de ronde poorten. In de natuurstenen omlijsting waren vissen verwerkt, de zeemotieven verwezen naar het eindpunt van de spoorlijn. In het Plaswijckpark is een plaquette van zijn hand ter nagedachtenis aan de rozenliefhebber Frans des Tombe. In het park staat ook een beeld van een jongen op een schildpad van Edema van der Tuuk. In 1939 maakte hij een plaquette van het portret van C.N.A. Loos in opdracht van het bestuur van de Stichting Plaswijckpark. Hij ontwierp de herinneringsbank van de zelfstandigheid van Hillegersberg (1941). De bank is niet gerealiseerd.

Aan het eind van de Bergse Dorpsstraat (gezien vanuit Rotterdam) was een winkel in kunstnijverheid en antiek van Edema van der Tuuk. Dit was eerst één van een rijtje kleine arbeiderswoningen. Deze pandjes zijn in de jaren '60 gesloopt.

Een van de leerlingen van Edema van der Tuuk (en Simon Miedema) was Wilhelmus Johannes Hyacinthus Nijs, geboren op 16 september 1902 te Hillegersberg en overleden op 20 juni 1961 te Amsterdam. Nijs was beeldhouwer, graficus, textielkunstenaar en kunstschilder. Nijs volgde zijn opleiding Academie voor Beeldende en Technische kunst te Rotterdam. 

Station Hofplein, Zeemeerminpoort (Edema van der Tuuk)

Rotterdam

Station Hofplein, Zeemeerminpoort (foto kort na het bombardement van 14 mei 1940)

  Bekijken  

Hillegersberg

Straatweg 223, gebouwd in 1921 (foto: 2021) 

  Bekijken  

Edema van der Tuuk

Gevelsteen "Vogelzang" in Straatweg 223 (foto: 2021) 

  Bekijken  

Edema van der Tuuk

In Plaswijckpark: Jongen met schildpad 

  Bekijken  

Edema van der Tuuk

1941 Ontwerp van een herinneringsbank (aan de voormalige gemeente) 

  Bekijken